Jak bojovat s povislým poprsím? Plastická chirurgie přináší způsob, jak navrátit poprsí pevnost a plnost, s tím jde ruku v ruce i získání ztraceného sebevědomí. Nutné říci, že povislá prsa nejsou vždy jen ta velká. Problém mají i ženy s velikostí košíčků B, C. Správná volba implantátu však může vliv gravitace výrazně pozdržet. Jaké implantáty pomohou s povislými prsy? A proč je důležité vybrat správný povrch implantátu? Více v článku s prim. MUDr. Michalem Svitákem.
V největší míře mohou za povislá prsa hormonální změny, na které pokožka reaguje tím, že ztrácí pružnost, zeslabuje, jednoduše řečeno, přestává spolupracovat. Nejde jen o hormonální změny v těhotenství, při kojení, ale i během menstruace a hubnutí mění prsa svou velikost i několikrát během dne – natékají, splaskávají, bolí.
„Ano, všechny tyto faktory ovlivňují pokles prsů a je to vlivem působení gravitace zde na Zemi – kdybychom žili na Měsíci, máme po starostech. Volbou implantátu můžeme oddálit vznik ptózy prsů. Použitím polyuretanového implantátu, vzhledem k fixaci jeho speciálního (semišového) povrchu do tkáně prsu, se snižuje jednak riziko vzniku kapsulární kontraktury, ale i ptózy. A dále kulatý vs. anatomický implantát. Lze teoreticky předpokládat, vzhledem k rozvržení gravitačních sil, že anatomický implantát bude mít větší tendenci k vzniku ptózy, ale z vlastní zkušenosti to nemohu potvrdit,“ říká prim. MUDr. Michal Sviták, který se plastické chirurgii věnuje od roku 2008.
Přirozený pokles prsu se odborně nazývá ptóza. Jak poznáte, zda i vy máte ptózu prsou? Rozlišuje se několik stupňů poklesu.
“Ptózou prsu se rozumí pokles bradavky dolů pod podprsní rýhu. Pokles o 1–2 cm se označuje jako mírná ptóza, o 2–4 cm je výrazná ptóza, o 4–10 cm je značná ptóza a pokles nad 10 cm je velmi závažná ptóza,” vysvětluje pan primář.
“Když je u pacientky patrný velký nepoměr mezi objemem prsní tkáně (žláznatá, tuková tkáň), kožního krytu a ptóza je vyššího stupně, je nutné přistoupit k provedení modelace prsou (mastopexe) s augmentací, ideálně metodou single scar,” dodává MUDr. Sviták.
Pokles prsou nepřináší jen estetické problémy, případně psychické potíže v podobě nízkého sebevědomí. Povislá ňadra způsobují celou řadu i zdravotních komplikací.
Nepříjemností mohou být například kožní problémy, které jsou způsobené tím, že kůže pod prsy se více potí, nedýchá. Mnoho žen si při poklesu prsou stěžuje i na větší bolest pokožky, která se napíná a na citlivost bradavek, které jsou v nižší pozici více namáhané.
“Pokud jsou prsa objemná již od přírody, tyto prsa budou, vzhledem ke své přirozené váze, s postupem času mít tendenci k ptóze, a tudíž i následnému provedení redukčně-modelační operace. U implantátu záleží na objemu, a tedy na jeho váze. Objem v ml = hmotnosti v g (u klasického implantátu). Při větších objemem bych spíše volil implantáty odlehčené, kde je garantovaná nižší hmotnost oproti klasickému implantátu až o 30 %. Co se týče metody a volby typu a druhu implantátu, vše záleží na daném operatérovi. Každý operatér má své metody, kam vkládat implantát, jaký druh implantátu použít. Toto je zcela na uvážení lékaře, který výkon provádí,” říká prim. MUDr. Michal Sviták.
“Záleží jednak na volbě kohezivity gelu, tvaru a texturace implantátu, tak na zvolené metodě vlastní operace. Implantáty vkládám subfasciálně (mezi sval a svalovou fascii), z inframammárního (podprsní rýhou) přístupu a problémy s ptózou mám minimální. V neposlední řadě se nesmí zapomínat na nošení podprsenky,” vysvětluje prim. MUDr. Sviták
Prsní implantáty mohou působit na omak trošku pevněji, ale v těle tomu tak není. Proto byste se neměly nechat zmást konzultací, kdy máte implantáty poprvé v ruce. Pro objektivnější vnímání měkkosti implantátu je lepší, pokud máte možnost, se zeptat kamarádky, či někoho, kdo na zvětšení s implantáty již byl.
Pokles ňader po plastice nepatří mezi běžné a normální. Plastičtí chirurgové jej řeší jako pooperační komplikaci. V takovém případě implantát tlačí na podprsní rýhu, a tím se posouvá níž a bradavky se následně otáčí směrem vzhůru. Tuto pooperační komplikaci nazývají lékaři “bottoming out”.
“Z vlastní zkušenosti musím říci, že jsem nemusel tuto komplikaci zatím řešit. Osobně si myslím, že na to má vliv technika vkládání a volba prsního implantátu,” říká prim. MUDr. Sviták
Je jedno, zda s implantáty, nebo bez, existuje celá řada drobností, které mohou pomoci udržet váš dekolt v dobré kondici i s přibývajícími roky. Jak si dopomoci k pevnému poprsí?
“Já osobně masáž prsou po augmentaci doporučuji a osvědčily se mi. Pacientka (nebo i její partner) by měla začít (až po 4. pooperačním týdnu) provádět pomalé rotační pohyby. V neposlední řadě musí pacientka nosit správnou pooperační podprsenku ve stanoveném pooperačním intervalu a samozřejmě konfekční podprsenku i v následné době.“
Článek vznikl ve spolupráci s prim. MUDr. Michalem Svitákem
Kde můžete prim. MUDr. Michala Svitáka navštívit?