Datum zvětšení prsou je nutné plánovat s velkým předstihem. Následná rekonvalescence po plastice prsou celkově zabere několik týdnů.
Počítejte minimálně s 3-5 týdny.

Augmentace: Rekonvalescence po plastice prsou den po dni

Hojení a pooperační péče tvoří velmi důležitou část, zanedbáváním můžete razantně ovlivnit celkový výsledek.

Jak dlouho trvá rekonvalescence po plastice prsou?

1. DEN

Jedná se o den, kdy jste podstoupila operaci. Ihned na sále vám oblečou kompresní podprsenku. Velmi důležitá jsou antibiotika, která jsou prevencí vzniku infekce. V případě potřeby je možné si říci o léky na bolest.

Ošetřující personál vás bude pár hodin od operace nutit, abyste vstala a trošku se prošla. Určitě vám pomohou, nemusíte se bát. Důvodem je prevence vzniku trombózy. Stačí pár minut pomalé chůze.

Pravděpodobně ucítíte tlak na hrudi a bude se vám hůře dýchat. Důvodem jsou implantáty a utažená kompresní podprsenka.

2. DEN

Kontrola operatérem, případné vyndání drénů. Následuje převaz a cesta domů. Mnoho klinik vás vybaví balíčkem analgetik na bolest. Pokud ne, určitě mějte léky připravené a v případě potřeby je berte dle doporučení na příbalovém letáku.

3. DEN

Dle zkušeností žen, bývá třetí den ten nejtěžší. Prsa jsou nateklá, může se objevit bolest zad, protože budete spát jen na zádech. Bolest prsou by se měla objevovat spíše už jen v noci. Větší bolesti mají ženy, kterým byly prsní implantáty vložené pod sval, případně mají i modelaci prsou. Nebojte se užívat analgetika.

4.-7. DEN

Stále je důležité dodržovat klidový režim. Nezvedat ruce nad prsa. Přibližně pátý den od operace můžete prsa osprchovat. Dbejte na to, abyste bez kompresní podprsenky byla co nejkratší dobu. Na kontrole vám operatér vyndá vnější stehy.

Po týdnu je možné se vrátit do práce. Opět platí, záleží na vaší profesi. Nezvedat ruce a netahat nic těžkého.

Během těchto dnů ženy velmi často popisují, že je prsa svědí. Může jít o reakci na anestezii, vyšší pocení vlivem kompresní podprsenky, reakci na antibiotika. Vše by mělo během několika dnů ustávat.

2.-3. TÝDEN

Týden po augmentaci se už budete cítit mnohem lépe. Během druhého týdne už pravděpodobně nebudete potřebovat léky na bolest. Otoky začnou ustupovat a prsa se pomalu usadí. Může se objevovat drobné svědění, citlivost, pálení bradavek a prsních dvorců. Vše by mělo do 6. týdne vymizet. Z aktivit lze zařadit procházky. Pokud byste chtěla, sex je v tuto chvíli již možné zařadit k vašim aktivitám, ale opatrně a stále v kompresní podprsence.

Během těchto týdnů ženy často popisují pocit bublání, vrzání a šimrání implantátu. Jde o zcela přirozený jev, který souvisí s usazováním implantátů a zvykání těla na něco, co tam běžně nepatří.

V současné době se může objevit asymetrie prsou. Není třeba panikařit a bát se. Prsa jsou stále v procesu "usazování". V případě nejasností se spojte se svým operatérem, jistě vám vše vysvětlí. Pamatujte ale na to, že výsledný tvar prsou získáte 6-9 měsíců od operace.

4.-6. TÝDEN

Operatér vám kolem 5. týdne dovolí odložit pooperační podprsenku. Na sport ji ale určitě mějte dál. Začněte pomalu s tlakovými masážemi. Cvičte dle pocitu a domluvy s operatérem. Posilování prsou se stále nedoporučuje.

6.-9. MĚSÍC

Prsa jsou zcela bez otoků, měkká, jizvy blednou. Konečný tvar prsou lze posoudit nejdříve 6. měsíc od operace.

Nafouklé břicho po anestezii

Bývá zcela běžným jevem, že jste po operaci nafouklá. Je to proto, že jste byla při operaci zavodňována. Doporučujeme nahřívat břicho, dostatečně pít, chodit na procházky a případně požádat ošetřujícího lékaře o léky, které pomohou s otoky (aescin, atd.). Nikdy neužívejte léky na odvodnění bez předešlé domluvy s ošetřujícím lékařem. Neděste se, je možné, že nafouklé bříško budete mít až 3 měsíce od operace.

Jizvy po zvětšení prsou

Největší jizva po augmentaci prsou bude v místě vložení implantátu. Tento řez je dlouhý 3-5 cm a je prováděn velmi pečlivě, aby byla jizva nejméně nápadná. Péče o jizvy má obrovský vliv na konečný výsledek plastiky prsou. 10 dní po operaci je nutné si ranky chránit vhodnými náplastmi. Po 3. týdnu můžete začít s tlakovou masáží jizev.

Tlakové masáže

Řada plastických chirurgů doporočuju po augmentaci tlakové masáže. Ideální období, kdy prsa, případně jizvy začít masírovat, je okolo třech týdnů po zvětšení prsou. Vždy se ale domluvte se svým operatérem, jen ten vám přesně vysvětlí, jak a zda vůbec začít jizvy masírovat. Záleží na kvalitě vaší pokožky, v některých případech může masírování naopak být nežádoucí a dochází k povolení jizvy. Většinou se doporučuje jizvy masírovat, pokud jste již podstoupila jinou operaci a trpíte na vznik keloidních, či hypertrofických jizev.

Jak dlouho trvá bolest po augmentaci

Dle poznatků od žen víme, že největěší bolest se dostavuje okolo 3.-5. dne od operace. Velmi záleží, zda máte implantát pod sval. Pod žlázou bývá operace méně bolestivá. Běžně si na klinice můžete zažádat o analgetika na bolest. Doma se mohou užívat běžné léky na bolest. Po operaci tolik nebolí řez, jako sval, pod který se vloží implantát. Musí si zvyknout na jinou pozici a v některých případech (dát prsa více k sobě), se upravuje. Dále můžete cítit bolest spíše hrudního koše a zad. Důvodem může být kompresní podprsenka, nepohodlné spaní v poloze na zádech. Důležité je, aby bolest postupně ustupovala. V případě problémů se vždy obraťte s dotazem na lékaře.
 
 

Rekonvalescence po augmentaci: Hygiena

V prvních týdnech se při mytí vyhněte používání mýdla a jiných kosmetických přípravků. Neméně důležité je též udržování kompresního prádla v naprosté čistotě. První dva týdny nenamáčejte jizvy vůbec, prsa jen jemně umývejte vlhkým hadříkem nebo krátce ve sprše. Nejsou doporučovány dlouhé sprchy nebo koupání ve vaně, voda by mohla narušit stehy.

Kompresní prádlo a hrudní kompresní pás

Kompresní podprsenka je speciální elastická podprsenka bez kostice určená na každodenní nošení pro fixaci vašich prsou. Tuto podprsenku je nutné nosit neustále po dobu 4-8 týdnů a poté pokaždé při sportu. Sundat ji můžete jen na sprchování.

Kompresní prádlo je nejdůležitějších součástí rekonvalescence a velmi ovlivní výsledek zákroku, proto je důležité ho nosit opravdu důsledně. Ideálně se doporučuje koupit dvě podprsenky, abyste mohla jednu pohodlně vyprat a nechat uschnout (není vhodné vkládat do sušičky).

Občas lékař doporučí (zejména u větších velikostí) i nošení kompresního hrudního pásu. S odložením vyčkejte na pokyn operatéra.

Aktivity – každodenní život, odpočinek, sport,…

1. týden po operaci byste měla přísně dodržovat klidový režim a odpočívat. Podle typu vaší profese se po 1 až 3 týdnech můžete vrátit do práce.

V 2. týdnu zvládnete lehké domácí práce, rozhodně nezvedejte žádné těžší předměty nebo třeba děti. Po 3. týdnu můžete opatrně začít s řízením automobilu. Do 6. týdne nezvedejte ruce nad úroveň prsou. Co se týče sexu, během prvního měsíce by měl styk být prováděn velmi opatrně a v kompresní podprsence. Přibližně po 2 měsících je dovoleno začít se sportem, samozřejmě opatrně. Vyvarujte se silového posilování, zejména v horní části těla.

Kontroly po zákroku

1. kontrola: týden po zákroku
2. kontrola: 3 týdny po zákroku
3. kontrola: 3 měsíce po zákroku
4. kontrola: rok po zákroku

Další kontroly: jednou za rok se doporučuje chodit na sonografické vyšetření.

Autor článku: Ilona Víchová . Článek vznikl za podpory a pomoci plastických chirurgů. Text není dovolené kopírovat. V případě uvedení zdroje se smí použít jen několik vět a na článek odkazovat celým linkem.