Který prsní implantát je pro mě nejlepší?

Pokud zvažujete rekonstrukci prsů pomocí implantátů, pravděpodobně si kladete tuto otázku. V dnešní době je na trhu mnoho různých druhů prsních implantátů. Všechny typy mají společné to, že pouzdra jsou vždy vyrobena ze silikonového elastomeru, zatímco je k dispozici široká škála tvarů, povrchů a náplní:
 
 

Tvary implantátů POLYTECH®

I když je běžné odkazovat se na prsní implantáty jako na kulaté nebo anatomické, přesnější je jejich tvar definovat pomocí následujících vlastností:
 
  • Báze, což je strana, kterou je implantát vložen do hrudního koše, může být kulatá, nízká nebo podlouhlá.
  • Profil může mít tvar kulatý nebo vypouklý, anatomický nebo kapkovitý.
  • Projekce (profil) znamená to, do jaké míry prsní implantát zvětšuje váš hrudník směrem dopředu. Obecně může být nízká, střední, vysoká nebo extra vysoká.
 
Implantáty s kulatým profilem jsou obecně považovány za vhodné pro rekonstrukci mladšího poprsí, jelikož mají tendenci vyplňovat horní část prsu ve prospěch zvýraznění dekoltu, zatímco implantáty s anatomickým nebo kapkovým tvarem jsou přirozeně zaoblené, podobně jako poprsí zralé ženy.

Implantáty jsou navíc dostupné s různými bázemi, profily a projekcemi, a také v různých objemech a velikostech. Tato různorodost je nutná k tomu, aby bylo možné přizpůsobit se různým typům těla a tvarům prsů. Váš lékař s vámi během podrobného rozhovoru probere všechny možnosti a najde implantát, který pro vás bude nejvhodnější.
 
 

Výplň prsních implantátů

Implantáty plněné silikonovým gelem jsou nejvíce používaným typem po celém světě, a to jak pro augmentaci, tak pro rekonstrukci. Implantáty plněné solným roztokem se používají daleko méně, jelikož vyvolávají méně přirozený pocit a jsou k dispozici v omezené škále tvarů.

Nejnovější implantační technologie, kterou společnost POLYTECH také nabízí, umožnila výrobu silikonových implantátů naplněných vysoce kohezivním silikonovým gelem. Síťování gelu tak zachovává jeho tvar. Tento typ implantátů se také po doteku nebo mírném stlačení vrací do svého původního tvaru.

Další možností jsou inovativní odlehčené implantáty POLYTECH B-Lite®. Jsou kombinací klinicky ověřených materiálů, které sníží hmotnost implantátů až o 30 %. Uvnitř prsního implantátu je vysoce kohezivní gel spojený s čistými mikrosférami. Díky odlehčení se minimalizuje napínání tkáně a tím pokles prsou. Díky nižší hmotnosti se snižují pooperační rizika spojená s tlakem na jizvu a tkáň prsu. Ženy uvádí i menší pooperační bolestivost a rychlejší návrat do běžného procesu. Velkou výhodou speciálního gelu je to, že poskytuje lepší možnosti diagnostického zobrazení. Lze tedy mnohem lépe pomocí sonografu a mamografu skontrolovat implantát i celou oblast prsu.

Implantáty jsou v dnešní době mnohem bezpečnější než v předchozích generacích, a to z důvodu výrazného zvýšení standardů jejich výroby. Všechny implantáty jsou vybaveny difuzní bariérou, která minimalizuje riziko pronikání malých molekul silikonu do okolní tkáně. Ve vysoce zesíťované a kohezivní gelové náplni byl také výrazně snížen obsah složek s nízkou molekulovou hmotností. Pokud jsou tyto implantáty poškozeny, v případě ruptury neprosakují.
 
 

Povrchy prsních implantátů

Prsní implantáty jsou k dispozici s hladkým povrchem, texturovaným povrchem, nebo jsou potaženy mikropolyuretanovou pěnou. Co to znamená?

První prsní implantáty byly vyrobeny v 70. letech 20. století a měly hladký povrch. Povrch s polyuretanovou pěnou byl představen v 80. letech a jeho cílem bylo minimalizovat kapsulární kontrakturu, posun a otočení implantátu. Texturované implantáty byly zavedeny na konci 90. let, aby napodobovaly účinek polyuretanové pěny.

Co je kapsulární kontraktura?

Přirozenou reakcí se kolem všech cizorodých těles v těle, včetně prsních implantátů, tvoří pouzdro z pojivové tkáně. V některých případech může dojít k nežádoucímu smršťování toho pouzdra - "kapsula". Kapsulární kontraktura (nebo kapsulární fibróza) může vést ke změnám tvaru a pozice implantátu, a tím i ke změně tvaru poprsí. Pouzdro může také velmi ztvrdnout a způsobovat bolest. Je to jedna z nejběžnějších pozdních komplikací operace s prsními implantáty a klasifikuje se pomocí Bakerovy škály (viz část "Rizika a komplikace prsních implantátů").
 
 
Kapsulární kontraktura se nemusí objevit. Nebo se může vyskytnout po týdnech, měsících i letech. Její výskyt a závažnost nelze předvídat. Míra kapsulární kontraktury, stejně jako míra jiných komplikací, jako je otočení implantátu a posun, se liší v závislosti na povrchu implantátu5:
 
 
Ve většině rozsáhlých studií vykazují implantáty pokryté polyuretanovou pěnou velmi nízký podíl kapsulární kontraktury: 0-3 %5.

Nedávné studie prokázaly, že implantáty Microthane® společnosti POLYTECH jsou pro rekonstrukci prsů bezpečnou volbou a mají nižší podíl komplikací i v případech radiační léčby, u které je známo, že riziko kapsulární kontraktury výrazně zvyšuje6.


5) Handel, N., Cordray, T., Gutierrez, J., Jensen, J.A. (2006) A long-term study of outcomes, complications, and patient satisfaction with breast implants. PRS 117, 757 et seq.; Kjoller, K., Holmich, L.R., Jacobsen, P.H., Friis, S., Fryzek, J., McLaughlin, J.K., Lipworth, L., Henriksen, T.F., Jorgensen, S., Bittmann, S., Olsen, J.H. (2002) Epidemiological investigation of local complications after cosmetic breast implant surgery in Demark. Annals of Plastic Surgery 48(3), 229-237; Malata, C.M., Feldberg, L., Coleman, D.J., Foo, I.T., Scarpe, D.T. (1997) Textured or smooth implants for breast augmentation? Three-year follow-up of a prospective randomised controlled trial. British Journal of Plastic Surgery 50(2), 99-105; Tebbetts, J.B. (2001) A surgical perspective from two decades of breast augmentation. Clinics in Plastic Surgery 28(3), 425-434; Young, V.L., Nemecek, J.R., Nemecek, D.A. (1994) The efficacy of breast augmentation: breast size increase, patient satisfaction, and psychological effects. Plast. Reconstr. Surg. 94, 958-969; Hohlweg-Majert (1991) AWO-Jahrestagung, Baden-Baden; Spear, S.L., Mesbahi, A.N. (2007) Implant-based reconstruction. Clinics in Plastic Surgery.
6) Pompei, S., et al., “Polyurethane Implants in 2-Stage Breast Reconstruction: 9-Year Clinical Experience”, Aesthetic Surgery Journal, Volume 37, Issue 2, 1 February 2017, Pages 171-176, doi.org/10.1093/asj/sjw183; Pompei S, Evangelidou D, Arelli F, Ferrante G. 2016. “The Modern Polyurethane-Coated Implant in Breast Augmentation: Long-Term Clinical Experience”. Aesthetic Surgery Journal 36(10):1124-1129.