Péče o jizvy po plastice prsou: Tlakové masáže a další doporučení

 

Během hojení rozhodně nestrhávejte stroupky, nechte je samovolně odpadnout. Postupem času začnou blednou. Výslednou jizvu je možné posoudit až rok od zákroku.

Jak bude jizva po plastice prsou velká

Záleží na velikosti vybraného implantátu a metodě vložení. Běžně jizva v podprsní rýze bývá od 4-5 cm. Pro vložení silikonového implantátu je možné využít speciální insertní pytlík, který zaručí minimální jizvu okolo 3,5 cm. Zeptejte se na tuto možnost svého plastického chirurga.

Velikost jizvy také ovlivňuje to, zda potřebujete i modelaci. V takovém případě bývá jizva do tvaru písmene T. Vede od prsního dvorce dolů a v podprsní rýze.
Péče o jizvy po plastice prsou: Tlakové masáže a další doporučení
Péče o jizvy po plastice prsou: Tlakové masáže a další doporučení
 

Zajímáte se o vložení prsního implantátu speciálním insertním sáčkem?
Více zde >>

 

Chraňte jizvy před sluncem

7-10 dní po operaci je nutné jizvu překrývat sterilní náplastí. Můžete si koupit i hojivé gelové náplasti, které pomohou s regenerací. V žádném případě jizvy přibližně rok od operace nevystavujte slunečnímu záření. Pokud se chcete opalovat bez podprsenky, nebo jít do solária, vždy jizvy zakryjte náplastí. Od 6. měsíce od operace používejte na jizvy ochranný krém s faktorem 50.

V případě, že jizvy nebudete chránit, hrozí její pigmentace (zarudnutí, hnědé pigmentové skvrny kolem) a špatné hojení. Nedostatečná ochrana bývá důvodem zarudnutí a vzniku keloidních jizev.

Tlakové masáže

K dokonalému výsledku je provádějte 10x denně po 30 vteřinách. Tlaková masáž se provádí tak, že ukazováčkem a prostředníčkem na chvilu zatlačíte na jizvu, napočítejte do 5 a pusťte. Takto provádějte 20-30 vteřin a několikrát denně.
 

Nezapomeňte svého operatéra upozornit na to, že se vám jizvy špatně hojí,
případně, že se vám tvoří keloidní (vystouplé) jizvy.

 

Promazávání jizev

Až vám operatér dovolí, začněte jizvy promazávat. Buď speciálními hojivými přípravky na jizvy, nebo neparfemovaným krémem, na který jste zvyklá. Velmi dobrý efekt mé nesolené sádlo.

Kdy zavolat operatérovi

  • jizva hnisá
  • z rány něco vytéká
  • nevidíte po týdnech žádné zlepšení
  • vytvoří se píštěl (otvor) v ráně
  • místo řezu krvácí
  • okolní tkáň kolem tmavne