Těhotenství je považováno za nejsilnější zážitek pro ženy, a to po emocionální i fyzické stránce. Během těhotenství i kojení se s ženským tělem dějí neskutečné věci. Nejvíce patrných změn si ženy všímají hlavně na prsou. Zvětšení a následná ztráta objemu, povislá linie, horší elasticita kůže a vznik strií vlivem napnuté pokožky. To vše se děje s vašimi prsy v průběhu těhotenství a kojení. Jak vrátit prsům jejich pevný a plný vzhled?

Krása je velmi individuální pojem. Některé ženy změny po porodu a kojení vnímají pozitivně a jako vizitku a vzpomínku na nejkrásnější zážitek. Jiné prožívají tuto situaci odlišně. Změna těla může ovlivnit sebevědomí a sebedůvěru. Pokud patříte k druhé skupině žen, máte různé možnosti. V tomto článku projdeme informace, jak může kojení a těhotenství ovlivnit vaše prsa a jak je možné jejich vzhled omladit a navrátit jim pevnost a pružnost.

Co se děje s prsy v těhotenství

Těhotenství nemění jen tvar břicha, ale často dochází ke změně kvality nehtů, vlasů a pleti. Zvětšení prsou bývá prvním z příznaků těhotenství. Co se děje s vaším poprsím během jednotlivých trimestrů?

První trimestr: (1.-12. týden): Prsa se důsledkem změny hladiny estrogenu a progesteronu zvětšují. Bývají bolestivá i citlivá.

Druhý trimestr: (13.-27. týden): Vaše prsa jsou připravená produkovat mlezivo, a dokonce se může stát, že vám část mleziva začne vytékat již v těhotenství. Není třeba se bát, jde o zcela normální jev.

Třetí trimestr: (od 28. týdne do porodu): Vaše bradavky a prsa se zvětšují a připravují se na kojení. Bradavky a oblast kolem nich (areola) budou tmavnout.

Prsa po porodu

Po porodu zůstávají prsa větší, důvodem je produkce mateřského mléka a kojení. Jakmile přestanete kojit, vaše prsa se mohou vrátit do původního tvaru a velikosti, nebo si ponechají větší velikost. Kůže vlivem změn velikostí ztrácí na pružnosti. Trvalé změny bývají podmíněny těmito faktory:

  • délka kojení
  • časté intervaly kojení
  • kolísání hmotnosti v těhotenství a po něm
  • genetika

Vaše bradavky většinou zůstávají větší, velmi zřídka se vrací do původního tvaru a velikosti. Po ukončení kojení časem zesvětlají.

Jak na povislá prsa?

Zdravá strava a cvičení pomáhají s obnovou štíhlé linie, ale i přesto nejspíš pocítíte změnu objemu prsů. Omlazení prsou je souhrnným označením mnoha zákroků, které pomohou vrátit vašemu dekoltu pružnost, objem a pevnost. Jaké máte možnosti?

MODELACE PRSOU

Mezi nejoblíbenější zákroky po kojení patří modelace prsou. Prsa se při liftingu zvednou a dotvaruje jejich přirozená tkáň. Dekolt získá mladistvější a pevnější vzhled. Chirurg během zákroku odstraňuje přebytečnou kůži a případně může změnit velikost i polohu bradavek a aeroly. Samotná modelace prsa nezvětší. Naopak, mohou se vám po zpevnění zdát o něco menší.

ZVĚTŠENÍ PRSOU

V případě menšího poklesu lze vyřešit ztrátu objemu vložením implantátu. Dobře zvolená velikost a tvar vás ušetří od zbytečných jizev po modelaci. Třeba však počítat s tím, že pokožka nemusí mít dostatečně kvalitní elasticitu a časem dojde k dalšímu poklesu, kdy už modelace bude zcela jistě nutná.

Při výběru implantátů důvěřujte lékaři. On dobře pozná, jakou elasticitu kůže máte a je možné, že vám navhrne vyplnění odlehčenými prsními implantáty.

Skvělou volbou je i doplnění objemu vlastím tukem. Během zákroku je vám liposukcí odsáto určitě množství tuku, které se speciálně vyčistí a lékař jej může vpravit do prsou. Tato metoda má své hranice v tom, že prsa lze zvětšit jen o 1-2 velikosti.

Všechny tyto metody je možné kombinovat (modelace se zvětšením prsním implantátem, zvětšení prsou silikonovými implantáty s doplněním tuku). Domluvte se s plastickým chirurgem, on vám vhodně vybere postup, který vrátí vašemu poprsí pevnost a objem.

Získejte zpět své sebevědomím

Vybudovat si dostatečně silné sebevědomí je náročné a důvěra v to, jak vypadáte, hraje důležitou roli. Právě obnovení sebevědomí bývá nejčastější důvodem podstoupení zákroku plastické chirurgie. Vždy se poraďte se zkušeným chirurgem a věřte jeho návrhu a doporučení.

Hledáte skutečného odborníka na plastiku prsou?  Vyberte si zde >>

Zdroje:

https://www.plasticsurgery.org/news/blog/better-breasts-after-pregnancy-and-breastfeeding
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325602#complications
https://kidshealth.org/en/parents/pregnancy.html
https://www2.hse.ie/wellbeing/pregnancy-and-birth/baby-development-pregnancy-stages/stages/breast-changes/
https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnant-breast#milk-production
https://www.isaps.org/wp-content/uploads/2022/01/ISAPS-Global-Survey_2020.pdf