Jak spát po zvětšení prsou? Tipy pro vaše pohodlí a bezpečí implantátů

Kvalitní spánek je velmi důležitý pro vaše tělo. Neméně tomu tak je v období po operaci, kdy je potřeba načerpat síly k lepšímu a rychlejšímu hojení. Spánek pomáhá bojovat proti nemocem, infekcím a chronickým stavům.(7)(8)

Přirozená regenerace v době rekonvalescence po plastice prsou bývá náročná. Přinášíme několik tipů, jak si správně lehnout do postele, abyste si po operaci dostatečně odpočinuly, neměly bolesti a zvládly celou noc v kompresní podprsence.

Jenom ležet nestačí. Proč je důležité se vyspat?

Můžete mít pocit, že v době rekonvalescence po augmentaci stačí jen ležet a mít zavřené oči. Dostačující odpočinek? Nikoliv.(7) Výzkumy ukazují, že tělesné funkce – regenerace svalů, růst tkání, syntéza bílkovin. tvorba důležitých hormonů, pracují nejlépe právě během spánku.(6)

Vztah mezi spánkem a bolestí je těsnější, než si myslíte.(5) Špatný spánek vede ke zvýšené citlivosti a bolest jako nevyspalá snášíte mnohem hůř.(4)

Jak spát po zvětšení prsou

Teď už víme, proč je spánek důležitý. Jak ho ale zajistit po operaci, kdy je možné spát jen na zádech? Určitě je důležité dodržovat veškeré pokyny operatéra. Důvodem je minimalizace komplikací a dosažení maximálního estetického výsledku.

Doporučená poloha při spaní je na zádech.(1) Pro úlevy od bolesti je vhodné mít mírně vyvýšenou část těla. Pomůže polohovací postel, navrstvení polštářů, případně podkládací klín. Pokud vám vadí spát se zvednutými zády, klidně spěte zcela na rovném, ale mnohem hůře se vám bude po operaci vstávat.

Po 5-6 týdnech je možné spát na boku.(4) Možná bude třeba být ještě opatrní a pomocí polštářů si podepřít boky tak, abyste se během spánku nepřevalily na břicho.

Spánek po zvětšení prsou

Tipy pro lepší spánek po augmentaci

MYSLETE POZITIVNĚ

Bolest spojená s nedostatkem spánku vás může přivést na negativní myšlenky, proč jste do toho šly. Myslete ale pozitivně. Představte si, že jde jen o dočasný nekomfort, který ale bude odměněn vašim vysněným dekoltem. Pokud nebudete moci usnout, myslete na prádlo a plavky, které si za pár týdnů půjdete koupit a jak se budete s novým výstřihem cítit.(2)

NEBUĎTE NA SEBE TVRDÁ

Možná odmítáte léky na bolest, ale není důvod, abyste po augmentaci prsou trpěli. Nedělejte ze sebe zbytečně tvrdé ženy, které vše vydrží. Mnohem lepší je si vzít na noc léky na bolest a pořádně se vyspat. Jen tak se budete rychleji hojit. Nechte si předepsat léky od plastického chirurga a používejte, jak vám doporučí.

PROCHÁZEJTE SE

Procházka zlepší váš spánek i po operaci. Dle pokynů lékaře, až to půjde a budete se cítit, se vydávejte na krátké procházky. Lépe se vám prokrví končetiny, unavíte se a po pár minutách na čerstvém vzduchu usnete snáz.(3) Až vám  lékař dovolí, přidávejte postupně další pohyby. Vršek těla však stále musí několik týdnů odpočívat. Dbejte pokynů svého ošetřujícího lékaře.

TRÉNUJTE

Než se vydáte na operaci, zkuste si některé věci nacvičit. Choďte každý den na procházku a trénujte usínání na zádech, uvidíte, že to pro vás pak nebude vůbec problém.

Obecné tipy pro lepší spánek

 • udržujte příjemnou teplotu
 • vynechte sledování televize / mobilu před spaním
 • nejezte velká a těžká jídla před spaním

REFERENCE

 1. https://www.sciencedirect.com/science/article
 2. ncbi.nlm.nih.gov. Physiology of Sleep. Josua E. Brinkman, Vamsi Reddy, Sandeep Sharma. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482512/. [September 2021]
 3. sleepfoundation.org. The Science Behind Sleep. Why do we need sleep? Danielle Pacheco, Dr Abhinav Singh, Sleep Physician. Dostupné na: https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/why-do-we-need-sleep#:~:text=Sleep%20is%20an%20essential%20function,the%20brain%20cannot%20function%20properly [March 2022]
 4. ccorubyplasticsurgery.com.au. How to Sleep better after Breast Augmentation Surgery – Tips for Sleeping after Surgery.  Dr Craig Rubinstein, MBBS, FRACS. Dostupné na: https://cocorubyplasticsurgery.com.au/blog/how-to-sleep-better-after-breast-augmentation-surgery-tips-for-sleeping-after-surgery/ [April 2022]
 5. jneurosci.org. The Pain of Sleep Loss. A Brain Characterization in Humans. Adam J. Krause, Aric A. Prather, Tor. D Wager, Martin A. Lndquist, and Matthew P. Walker. Dostupné na: https://www.jneurosci.org/content/39/12/2291 [March 2019]
 6. ncbi.nlm.nih.gov. Improve postoperative sleep: what can we do?. Xian Su and Dong-Xin Wang. Dostupné na:https://www.jneurosci.org/content/39/12/2291 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5768217/#:~:text=Patients%20often%20develop%20significant%20sleep,2%2C6%E2%80%939%5D5https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5768217/#:~:text=Patients%20often%20develop%20significant%20sleep,2%2C6%E2%80%939%5D. [Februar 2018]
 7. sleepassociation.org. Sleep vs. Rest: What’s the DIfference? Dostupné na: https://www.sleepassociation.org/sleep-news/sleep-vs-rest-whats-the-difference/#:~:text=Resting%20people%20might%20recline%20and,absent%20if%20you’re%20resting.
 8. medineplus.gov. Sleep and your health. Medicl Encyclopedia. Dostupné na: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000871.htm