Kompresní podprsenka po augmentaci hraje velmi důležitou roli. Sama o sobě má velký vliv, společně s prací operatéra, na konečný výsledek. Kdy je možné ji odložit, jakou velikost byste měla mít a který typ podprsenky ji může nahradit přes den a na sport? Více v rozhovoru s MUDr. Helenou Singerovou, která se věnuje plastické chirurgii na klinice Asklepion a UEM (Ústav estetické medicíny Emauzy).

„Po augmentaci doporučuji svým pacientkám nosit elastickou kompresní podprsenku po dobu 6-8 týdnů. Podprsenku by měly ženy po tuto dobu nosit stále, to znamená ve dne a v noci a sundávat ji jen na dobu nezbytně nutnou k osobní hygieně, tedy ke sprchování,” zdůrazňuje lékařka na úvod rozhovoru.

Jak vybrat správnou velikost kompresní podprsenky

„Podprsenka by měla mít správnou velikost, tedy nejen správný obvod, správnou délku ramínek, ale i odpovídající velikost košíčků. Obvod podprsenky by měl odpovídat obvodu hrudníku, aby podprsenka nebyla ani těsná a ani příliš volná. Délka ramínek by měla odpovídat výšce postavy a to tak, aby zadní díl podprsenky pevně vodorovně objímal tělo a nebyl vytahován vzhůru,“ upřesňuje MUDr. Singerová.

Velikost košíčků u elastických podprsenek nehraje tak výraznou roli jako u běžných podprsenek, protože se poměrně dobře tyto typy podprsenek přizpůsobí velikosti prsou, a proto lze použít i podprsenku s košíčkem mírně menším, než jakou ve skutečnosti prsa mají, a tím docílit její lepší pevnosti.

Špatná velikost kompresní podprsenky

Příliš těsná podprsenka škrtí, táhne a zařezává se. Důsledkem jsou nejen bolestivé otlaky na kůži, ale mnohdy i bolesti zad a šíje.

Na druhé straně ani příliš volná podprsenka nepomáhá, protože se posouvá, a proto se musí často upravovat. Podprsenka, která správně nesedí, ať již z důvodu přílišného tlaku nebo naopak z přílišné volnosti, se stává nepohodlnou a nefunkční.

„Špatně zvolená velikost kompresní podprsenky může ovlivnit výsledek operace, ale nedochází k tomu, protože toto si každý lékař pečlivě kontroluje a dbá na to, aby prsa v podprsence dobře „seděla“. Většina pacientek dostává kompresivní podprsenku buď již na operačním sále po výkonu, nebo po vyjmutí drénů, tedy první den po operaci, takže je dobře vidět, jak podprsenka sedí,“ dodává MUDr. Helena Singerová.

Kompresní podprsenku je nutné mít 4-6 týdnů

„Svým pacientkám doporučuji si začít sprchovat prsa 4-5 dní po operaci. Přičemž první tyto dny po operaci mají ženy nejen kompresivní podprsenku, ale pod ní i elastickou bandáž a po augmentaci i stabilizační prsní pás na suchý zip. Prvních 6 týdnů po operaci je možné odložit podprsenku jenom na dobu nezbytně nutnou k osobní hygieně, jinak je nutné ji nosit stále, a to ve dne a v noci,“ vysvětluje lékařka.

Kdy stačí “jen” kompresní podprsenka? Kdy je nutný i pás

„Možné je oboje, záleží na každém lékaři, na zvyklostech. Já na operačním sále po operaci přikládám elastickou kompresivní bandáž. Prsa je možné pevněji stáhnout, a tím předejít větším otokům. Mnohdy prsa fixuji i pomocí speciální náplasti tzv. Mikrofoamu, kterou přikládám na kůži kolem prsou. Tím se dobře fixují prsa zvláště po augmentaci. Elastickou kompresivní podprsenku oblékáme spolu s elastickým obvazem po vyjmutí drénů až den po operaci. U zvětšení prsou kromě toho přikládám i stabilizační prsní pás,“ upřesňuje MUDr. Singerová.

Pokud je pacientka po modelaci prsou nebo zmenšení prsou, mnohdy stačí elastická kompresivní podprsenka bez stabilizačního prsního pásu. Pokud je žena po augmentaci prsou, pak je vhodné přiložit i stabilizační prsní pás, aby byly implantáty podrženy ve správném postavení a neměly možnost se posouvat do vyšší polohy, zvláště pokud byly implantáty vloženy pod prsní sval.

„Prsní stabilizační pás obvykle stačí nosit jeden týden po operaci. Pacientky zvu na kontrolu v tuto dobu a v případě potřeby doporučím prodloužit jeho nošení ještě na další týden. Prsní stabilizační pás spolu s elastickou podprsenkou dobře zpevní prsa, tím zabrání zvýšenému pohybu prsou, zvýšenému otoku prsou a zabrání i nežádoucí změně polohy implantátů po augmentaci prsou. Správná fixace prsou snižuje i jejich bolestivost, ke které by mohlo dojít při nežádoucím zvýšeném pohybu.“

Po zvětšení prsou: kostice, braletka nebo „bez“

Řada žen si zvětšení prsou vysnila právě proto, aby měla krásně pevná prsa a mohla chodit bez podprsenky. Skutečně je vhodné chodit po augmentaci bez podprsenky?

„Toto je mýtus, který je třeba vyvrátit. Pokud něco na světe skutečně funguje, tak je to gravitace, tu neošálíte. Prsa po augmentaci jsou větší, těžší, a proto by měla být i dobře podpořena kvalitní podprsenkou. Nedoporučuje se proto chodit bez podprsenky. Prsa by se mohla prověsit a spadnout. Kůže takový tah mnohdy není schopná vydržet a povolí, což časem může vést k vytvoření strií, které se již korigovat nedají. Zvláště na sportovní aktivity je nutné nosit pevnou elastickou podprsenku, můžete využít i tu pooperační,“ upřesňuje lékařka.

Prvních 6-8 týdnů se doporučuje nosit pouze elastické kompresivní podprsenky. Ostatní typy podprsenek, tedy i s kosticemi, je možné začít nosit až po této době. Toto si musí každá žena pak vyzkoušet sama, jestli a kdy po operaci se s touto podprsenkou bude cítit komfortně. Určitě je vhodné navštívit specializované prodejny, které mají zkušené prodavačky a ty mohou fundovaně poradit. Změnou velikosti a tvaru prsou budou ženy mnohdy potřebovat jiný typ podprsenky, než na jaký byly doposud zvyklé.

„Je nevhodné nosit špatně sedící podprsenky, ať již příliš těsné nebo příliš volné, což se u elastických kompresivních podprsenek stává jen velmi zřídka, mají totiž tu výhodu, že stačí pečlivě změřit obvod hrudníku, neboť délka ramínek je nastavitelná pomocí háčků. U klasických podprsenek se určitě svěřte do rukou odborníků, abyste s nimi mohla pečlivě vybrat vhodný tvar a velikost nové podprsenky po operaci, “ dodává MUDr. Singerová.

Kompresní podprsenka při sportu

„Prsa, která jsou těžší, by měla být vždy pevně fixována pomocí vhodné podprsenky, zvláště při sportu. Doporučuji svým pacientkám nosit elastickou kompresivní podprsenku na sport vždy, takže toto není časově omezené, je to vlastně napořád. Se sportem je obvykle možné postupně začít až po 6-8 týdnech. V podstatě není důležité mít nějakou speciální sportovní podprsenku. Je možné nosit kompresivní podprsenku na sport. Dokonce jsem se setkala i s tím, že některé ženy nosí dvě tyto podprsenky na sport, aby byla prsa dostatečně fixována. Ale samozřejmě, že i existují pevné sportovní podprsenky,” dodává na závěr MUDr. Helena Singerová, plastický chirurg.

Objednejte se na konzultaci s MUDr. Singerovou. Velmi ráda vám poradí a pomůže k vysněnému dekoltu. >>