Jedné z osmi žen je za její život diagnostikována rakovina prsu. Děsivé číslo? Ano, varovat by mělo, děsit vás určitě ne. Ale důležité je, abyste si i díky článku uvědomily, jak moc zásadní je prevence a samovyšetření. A i když byste se o svůj dekolt měly zajímat po celý rok, měsíc říjen je tím, který na problematiku nejvíce upozorňuje. Pojďme si shrnout důležité informace a ukázat si, jak si prsa můžete vyšetřit doma vy samy nebo požádat o pomoc partnera.

Klíčové je včasné odhalení

U pacientek s rakovinou prsu je včasné odhalení nádoru klíčové pro rychlé zahájení léčby a lepší prognózu onemocnění. Své tělo znáte nejlépe vy sama, proto správná technika samovyšetření vám pomůže odhalit jakékoliv malé změny, které by mohly značit problém.

Důležité je vědět, že ne všechny změny lze odhalit při samovyšetření. Postupujte podle pokynů svého lékaře a zdravotnické organizace, kdy provádět screeningové vyšetření prsu, jako je mamografie a ultrazvuk. Po 45. roce máte jedenkrát za dva roky nárok na vyšetření mamografem, které vám uhradí pojišťovna.

Jak se rakovina prsu projevuje?

  • bulka
  • výtok z bradavky
  • deformace bradavky
  • pomerančová kůže
  • zčervenání
  • výtok z bradavky
  • vyrážka

Jaký je nejlepší způsob samovyšetření prsu?

Samovyšetření prsu provádějte podle našeho návodu níže. Také nezapomínejte na preventivní prohlídky u svého lékaře, i když nemáte žádný problém.

Jak často

Samovyšetření provádějte nejlépe každý měsíc. Čím více svá prsa budete znát, tím lépe v nich odhalíte možné změny. Prsa mohou být také během samovyšetření oteklá nebo citlivá, a to nejčastěji několik dní po periodě. Nejlepší čas pro kontrolu je 6.-10. den od začátku menstruace.

Samovyšetření, pokud máte prsní implantáty?

Pokud máte prsní implantáty, optejte se svého lékaře, jak odlišit implantát od vlastní prsní tkáně a naučte se nahmatat jejich přechod. Jen tak se budete cítit při samovyšetření sebejistě.

Věděli jste, že B-Lite jsou díky své struktuře a výplni mnohem snadněji prosvítitelné, než je tomu u běžných silikonových implantátů? A díky tomu lze mít okolí prsního implantátu pod naprostou kontrolou? Podívejte se na porovnávací snímek.

Více o B-Lite implantátech najdete v pacientské brožuře >>

Jak provádět samovyšetření prsu

Než začnete, stoupněte si před zrcadlo, zvedněte ruce a prohlédněte si pořádně svá prsa. Všímejte si změny (barva, struktura, tvar, neobvyklé útvary, velikost) na bradavce, prsních dvorcích i na celém prsu.

 

1/ Použijte špičky prstů
Vyšetření můžete snadno provádět vleže, třeba po probuzení, nebo když jdete spát.

 

 


2/ Vyšetřujte prsa i podpaží

Prohmatání prsu provádějte vždy druhou ruku. Prsty mějte natažené u sebe a přiměřeným tlakem špiček prstů důkladně vyšetřete nejen prs, podpaží, ale i oblast ke klíční kosti (i nad klíční kostí). To celé patří k prsům.

 


3/ Postupujte odshora dolů nebo krouživými pohyby

Neexistuje správný nebo špatný postup, jak provést samovyšetření prsu. Hodně záleží na tom, co je vám pohodlné. Nicméně nejčastější způsoby jsou prohmatání prsu odshora dolů a krouživé pohyby.

 

4/ Všechny neobvyklé nálezy berte na vědomí
Tím myslíme otok, zarudnutí prsu, bulku, nebo výtok. Pokud je vše v pořádku, je to skvělé. Ale v žádném případě hned nepropadejte panice, pokud najdete něco neobvyklého. Nemusíte mít hned rakovinu prsu, ale určitě je dobré se objednat ke své gynekoložce, případně rovnou na sono vyšetření nebo mamograf.

 

 

Věříme, že pravidelná kontrola a včasné odhalení pomůže a je tou nejvhodnější prevencí rakoviny prsu.