Jedním z plastických chirurgů, s kterým se můžete setkat na Den pro Dekolt v Brně, které pořádají Polytech implantáty CZ, je MUDr. Evžen Trupar Ph.D. Zeptali jsme se ho na otázky o zvětšení prsou a výběr prsních implantátů.

„Bez důvěry se nedá operovat“

Jak dlouho se věnujete plastické a estetické chirurgii?

Operačních zákroků z oboru plastické chirurgie jsem se začal účastnit již od svého prvního pracovního zařazení po ukončení lékařské fakulty v Úrazové nemocnici v Brně v roce 1998. Plastické a rekonstrukční chirurgii jsem se naplno začal věnovat o dva roky později po atestaci z všeobecné chirurgie. Z počátku převažovala rekonstrukční chirurgie, později zákroky estetické chirurgie.

Co vás na práci plastického chirurga nejvíce baví a naplňuje?

Různorodost „problémů“, které řešíme a jakkoliv to zní jako klišé, nejvíce mne naplňuje, když se operace povede a udělá pacienta viditelně šťastnějším. Z toho mám potom radost a říkám si, že měla operace smysl. Některým pacientům operace v pozitivním slova smyslu výrazně změní život a ne nadarmo plastická chirurgie bývá někdy označována jako psychochirurgie.

Co je pro vás v komunikaci s pacienty nejdůležitější?

Při komunikaci s pacienty se snažím především o srozumitelnost a komplexní informovanost pacienta. Chci, aby každý před operací pochopil, kde jsou reálné meze konkrétního zákroku, aby znal pozitiva i negativa operace a měl dostatek času na konzultaci a všechna rozhodnutí. Z mého pohledu je pak nejdůležitější najít tzv. „společnou řeč“, bez důvěry se nedá operovat. Doba, kdy byl lékař absolutní autoritou a rozhodoval o všem za pacienta, je dávno pryč.

Kolik plastik prsou jste již operoval?

Popravdě od začátku dráhy plastického chirurga to nevím přesně, stejně jako to nevím u dalších operací, které provádím. Každoročně jsou to nejčastěji mnou prováděné operace v celkové narkóze.

Osobně se domnívám, že se jedná trochu o zavádějící informaci a počet odoperovaných pacientů nemusí být vždy spolehlivým vodítkem při volbě plastického chirurga. Je řada chirurgů, kteří uvádí astronomická čísla odoperovaných pacientů a přitom dělají notoricky stejné chyby.

Jistě, značí míru zkušeností, důležité však je neustat na jednom místě, neustále analyzovat své výsledky, vzdělávat se a zlepšovat.

Jak byste seřadil tyto priority: bezpečnost pacienta, přání pacienta, váš názor

Myslím, že by žádný lékař vědomě pacienta nepoškodil, proto bezpečnost je vždy na prvním místě. Co se týká přání pacienta a mého názoru, to jsou mnohdy odlišné pohledy na stejný problém a je opravdu důležité, najít společnou řeč. Snažím se vždy klientkám vyhovět, ale mám své estetické limity, které nepřekračuji. Proto, když máme zcela odlišnou představu, raději neoperuji.

Fotky před a po zvětšení prsou

Fotky před a po zvětšení prsou (soukromý archiv lékaře)

„Nelze dělat plastiku prsou podle univerzální šablony“

Jak probíhá konzultace před augmentací či modelací? Myslím tím, jak společně s pacientkou přijdete na tu nejvhodnější velikost, typ implantátu a povrch?

Ve skutečnosti máte málokdy na výběr moc možností, protože musíte vycházet ze zadání před operací. Každá pacientka má jiné anatomické proporce a jak modelaci, tak augmentaci nelze ve 100 % případů realizovat podle univerzální šablony. Obvykle se jedná o kompromis mezi tím, co bychom chtěli a mezi tím, kde jsou reálné meze. Někdy to je kompromis větší, někdy menší a více se blíží ideální představě. Co se týče výběru typu a povrchu implantátů, z mých zkušeností výběr hodně ovlivňuje lékař, ale pro řadu klientek jsou zde i reálné limity, jako například finanční možnosti.

Vysvětlujete pacientkám i možná rizika?

Pochopitelně ano, část klientek to asi odradí, ale je určitě lepší nic netajit. Rizika a komplikace u konzultací zmiňuji vždy.

Stává se, že přijde pacientka, která plastiku prsou vůbec nepotřebujete? Jak se rozhodujete? Uděláte operaci, nebo se snažíte zákrok rozmluvit?

Ano, to se stává a obvykle jim operaci rozmlouvám a neoperuji. Vždy se snažím porozumět důvodům, proč operaci chtějí a vysvětlit jim, že se jedná o operaci se všemi potenciálními riziky, ne nákup nových prsou, jak to je mnohdy prezentováno v reklamách. Když přijdou na konzultaci opakovaně, i přestože jsem je odmítl, probereme znovu všechna pro a proti, a pak se finálně rozhodnu.

Výběr prsního implantátu

Co je při výběru prsních implantátů nejdůležitější?

Proporcionalita, korektně vybraná velikost a tvar k předoperačnímu zadání. Dobře zvolený implantát je základ u těchto operací. Jsou stavy, kdy nepoznáte vizuální rozdíl mezi anatomickým implantátem s malou projekcí a málo kohezivním kulatým implantátem s malou projekcí, typicky u pacientky, která má pěkná lehce povolená prsa. Naproti tomu jsou stavy, kdy je třeba použití anatomického implantátu výrazně výhodnější, třeba u korekce tzv. tuberozních prsů. V neposlední řadě musíte brát i ohledy na lifestyle pacientky a její představu o výsledném vzhledu.

Fotky před a po plastice prsou

Fotky před a po plastice prsou (soukromý archiv lékaře)

Co je pro vás při výběru vhodného implantátu nejdůležitější?

Ideální rozměry/tvar pro konkrétní hrudník a předoperační tvar prsů pacientky. Tvar implantátu musí proporcionálně korespondovat s rozměry hrudníku.

Když přijde pacientka a tvrdě si stojí za svým výběrem implantátů, protože ji například ovlivnil „nepřirozený“ marketing, vy přesto máte lepší zkušenosti s jinou značkou, dáte na přání pacientky, nebo se snažíte vysvětlit výhody vámi preferovaného implantátu?

To je pro mne jednoduché, když tomu pacientka rozumí lépe a nenajdeme společnou řeč, tak opravdu neoperuji.

S plastickým chirurgem o prsních implantátech Polytech

Jaké jsou výhody/ nevýhody implantátů Polytech?

Když budu upřímný, tak s výjimkou „specialit“, jako je možnost zvolení polyuretanového povrchu, nevidím mezi značkami implantátů zásadní rozdíly. Polytech vnímám jako německého výrobce kvalitních implantátů, který má v současné době na trhu asi nejvíce možností tvarů a povrchů napříč konkurencí.

Polytech implantáty mají speciální polyuretanový povrch. Jaké přednosti při vaší práci v tomto povrchu spatřujete?

Je to na delší rozpravu, ale stručně řečeno dle dostupných klinických studií jsou výhody hlavně dlouhodobě dobré výsledky s minimálním rizikem rozvoje kapsulární kontraktury a stabilním tvarem i roky po operaci.

Žena v profilu po zvětšení prsou prsními implantáty

Fotka z profilu před a po zvětšení prsou za pomocí prsních implantátů. (soukromý archiv lékaře)

Pro koho jsou podle vás nejvhodnější?

Jsou vhodné pro všechny pacientky . A výrazně lepší v porovnání se standardními povrchy se zdají být v rekonstrukční chirurgii u pacientek po odstranění prsní tkáně, právě pro menší riziko rozvoje kapsulární kontraktury.

Je pro vás při práci s prsními implantáty důležitá jejich kvalita a její prověření délkou na trhu?

Ano, pochopitelně jako u jakéhokoliv jiného výrobku na trhu, tím spíše, že si tento výrobek necháte voperovat do těla a nejde tak jednoduše vyměnit jako třeba mobil.

Moc děkujeme za rozhovor a těšíme se na vás na akci Den pro Dekolt, která se koná 9. listopadu v Brně v krásných prostorách vily Low-Beer. Přijďte nasát informace o zvětšení prsou, nechat si zdarma vyšetřit poprsí, případně vyhrát nový dekolt zcela zdarma. Pro každou účastnici je připravená sleva 10 % na zvětšení či modelaci prsou. 

Více o akci Den pro Dekolt >>

Pozn. Všechny fotky, které jsou použité v článku, jsou publikované se souhlasem jejich majitele. Jedná se o soukromý archiv MUDr. Evžena Trupara Ph.D