Plastický chirurg MUDr. Roman Kufa pracuje s odlehčenými implantáty 3 roky. Pro koho je tento typ prsních implantátů vhodný? Více v rozhovoru.

Plastický chirurg MUDr. Roman Kufa z Perfect Clinic pracuje s odlehčenými implantáty 3 roky. Vybral si je kvůli jejich lehkosti a možnosti využít je u žen, které mají povislá prsa. Velkou výhodou je i jejich minimální sklon k vlnění.

Odlehčené implantáty působí na tkáň menší váhou

Otázka: Jaká je indikace pro vložení odlehčených implantátů?

Hlavně jsou výhodné pro pacientky, které požadují větší implantáty, kdy už váhový rozdíl mezi běžným a odlehčeným implantátem je výrazný. Také je výhodné použít odlehčené implantáty v případech, kdy prsy jsou pokleslé a současně se zvětšením prsů provádíme modelaci prsů. U modelovaných prsů vložený implantát opět působí svojí vahou na tkáně prsů. A čím je váha větší, tím prs opět rychleji poklesne. Použití odlehčených implantátů v těchto případech je výhodné.

Otázka: Podle čeho vybíráte velikost a tvar prsních implantátů?

Velikost implantátů se vybírá jednak podle přání klientky, jednak podle anatomických poměrů prsů a celého hrudníku. Kulaté implantáty používáme u pacientek, které požadují plnější dekolt, zde můžeme ještě vybrat projekci implantátů-nízký, střední, vysoký. Anatomické implantáty doporučuji pacientkám, které chtějí co nejvíce přirozený tvar prsů a dále u pacientek, které mají velmi málo podkožního tuku a malou prsní žlázu. U těchto pacientek kulaté implantáty působí nepřirozeně, i když jsou umístěny pod prsním svalem.

Otázka: Je možné s odlehčenými implantáty udělat modelaci a zvětšení při jedné operaci

Modelaci prsů se zvětšením implantáty při jedné operaci provádíme standardně. Je to výhodné, protože pacient ušetří další narkózu, pooperační dobu hojení a i náklady související s další operaci. U tohoto typu operace je použití právě odlehčených implantátů velmi výhodné.

Otázka: Pokud žena podstoupí plastiku prsou před dětmi. Může odlehčený implantát pomoci udržet tvar a pevnost prsou i v rámci těhotenství a kojení?

To vše záleží na tom, jak se prsy během těhotenství a následného hojení změní. Pokud se prsy nějak extrémně nezvětší, většinou po zastavení laktace dochází k postupnému zmenšení prsní žlázy a kůže prsu se stáhne a prs tvarově může vypadat jako před kojením. Samozřejmě kůže musí být dostatečně elastická a pevná. Pokud kůže není elastická, po ukončení kojení může prs poklesnout, a pak je řešením provedení modelace prsů.

 

Klientka MUDr. Romana Kufy. Společně zvolili odlehčené implantáty 320 ml, pod sval, podprsní rýhou. (zdroj: luciekout.com)

Rekonvalescence a možné komplikace po zvětšení prsou

Otázka: Co vše má vliv na výsledný vzhled a velikost jizvy?

Délka jizvy, kterou vkládáme implantát, závisí od jeho velikosti. Čím větší implantát máme, tím je nutný větší řez. Ránu adaptujeme intradermálním stehem, takže po operaci zůstává tenká jizva ve tvaru čárky. U vložení větších implantátů je na jizvu větší tah a ten může způsobit roztažení jizvy, která je pak širší, proto je nutná pečlivé sešití rány po vrstvách.

Otázka: Nejčastější komplikací po augmentaci je kapsulární kontraktura. Co vše ovlivňuje její vznik a může se volbou odlehčených implantátů riziko minimalizovat?

Větší výskyt kapsulací pozorujeme u implantátů s makrotexurou na povrchu obalu implantátu. Různé značky implantátů mají odlišnou strukturu povrchu, a tak výskyt kapsulací v jisté míře také závisí od typu použitého implantátu. Odlehčené implantáty mají povrch mikrotexturovaný, což by mělo výskyt této komplikace minimalizovat. Také častější výskyt kapsulace pozorujeme v případech, kdy se implantáty vkládají nad prsní sval, pod žlázu. Dnes většinou vkládáme implantáty pod sval a jedním z důvodů proč tomu tak je, je i menší výskyt kapsulace.

Zde si můžete přečíst online chat s MUDr. Romanem Kufou >>