Jedna z nejčastějších otázek žen směrem k plastickým chirurgům je ta, zda je možné po zvětšení prsou implantáty kojit. Vše o tom, jak moc se zasahuje do tkáně, která se podílí na produkci mléka, zda je lepší podstoupit augmentaci až po těhotenství a jak se prsní implantáty mění po kojení, se dozvíte v rozhovoru s MUDr. Petrosem Christodoulou z Medicom Clinic.

Ne všechny ženy (ať už s implantáty, nebo bez nich) jsou schopné kojit. Pokud jste měla s kojením problém před operací, s největší pravděpodobností se s tím budete potýkat i po ní. Kojení a augmentace je ale velké téma plné otázek, na které pro vás máme odpovědi.

Zvětšení prsou před nebo po těhotenství

V poslední době podstupují zvětšení prsou ženy před těhotenstvím. Jak samy říkají, chtějí si svá nová prsa užít co nejdéle, navíc plánují děti třeba až po třicítce. Jaké je doporučení odborníka?

“Na operaci mohou ženy jak před, tak i po těhotenství. Pokud si klientka chce svá prsa užít nejdéle, jak se zmiňujete, tak bych se s klidným svědomím přikláněl k variantě výkonu před těhotenstvím. Nicméně, klientka by do toho musela jít s vědomím, že po kojení se může tvar prsou změnit natolik, že bude potřebovat po ukončení kojení modelaci (zpevnění) prsou. Další věc, kterou je potřeba vzít do úvahy je, že zhruba u 15 % případů je produkce mateřského mléka snížená. Domnívám se však, že se jedná spíše o případy, kdy byl vložen nadměrně velký implantát, který příliš tlačí na prsní žlázu,” vysvětluje MUDr. Petros Christodoulou.

MUDr. Petros Christodoulou (zdroj: Medicom Clinic Praha)

Výhody a nevýhody augmentace před kojením

Jak dále pan doktor upřesňuje výhody, prsa před těhotenstvím bývají menší a pevnější a po operaci mívají hezčí tvar. Je navíc menší pravděpodobnost, že bude nutná modelace (zpevnění) a tudíž i jizvy bývají menší. A v čem může být drobný problém v případě operace před těhotenstvím?

“Po těhotenství se může změnit tvar prsou a jak už jsem zmiňoval, možná bude klientka muset později podstoupit modelaci. Další nevýhodou by mohlo být, jak jsem se zmínil výše i malé riziko nedostatečné tvorby mléka,” doplňuje MUDr. Christodoulou.

Jak probíhá zvětšení prsou před těhotenstvím

Pokud se rozhodnete podstoupit operaci před založením rodiny, určitě vás bude zajímat řez a umístění prsního implantátu.

“Implantát se vkládá většinou z podprsní rýhy nebo i z řezu kolem prsního dvorce. Při přístupu z prsního dvorce je samozřejmě riziko malého poškození prsní žlázy, i tak by to však kojení nemělo ovlivnit. Co spíše může ovlivnit kojení, je nadměrně velký implantát, který tlačí na žlázu a způsobuje její atrofii (ztenčení). Velké implantáty obecně nemají dobrý vliv na prsní tkáň, proto je lepší nepřehánět,” vysvětluje plastický chirurg.

A jak je to s uložením? “Implantát může být obecně uložen pod sval nebo pod žlázu (nad sval). Co se tyče perspektivy budoucího kojení, existuje menší výhoda v umístění implantátu pod sval. Nehraje to však velkou roli, proto tam, kde se to indikuje, vkládáme implantáty i pod žlázu.”

Kulaté nebo anatomické implantáty

“Typ a tvar implantátu nehraje významnou roli v rámci rozhodnutí pro augmentaci před těhotenstvím. Používají se jak kulaté, tak anatomické implantáty. U žen po těhotenství se používají spíše anatomické implantáty, protože lépe zvedají dolní pól prsu, který bývá často pokleslý vlivem kojení a hormonálních změn,” dodává MUDr. Petros Christodoulou.

Ovlivní prsní implantát produkci mléka?

Po augmentaci prsou může být produkce mléka lehce snížena. Informujete o této skutečnosti lékaře nebo laktační poradkyni, abyste u svého dítěte předešla strádání z nedostatku mléka a mohla vhodně podpořit tvorbu mléka podpůrnými přírodními doplňky.

“Osobně nemám žádnou klientku, která by měla problémy s kojením po augmentaci. To je samozřejmě v rozporu s udávaným 15% rizikem a domnívám se, že to je právě kvůli tomu, že velikost implantátu volím s rozvahou a většinou nadměrně velké implantáty svým klientkám neimplantuji.”

Může do mléka unikat silikon z prsních implantátů?

Stran úniku silikonu z implantátu do mateřského mléka neexistuje žádný důkaz. Silikon je bezpečný, přítomný v životním prostředí a mimo jiného se z něj vyrábí potřeby pro kojence – dudlíky a jiné. Silikonové kapičky se také používají k léčbě kolik a nadýmání kojenců.

„Už dávno jsem tušila, že na augmentaci poprsí jednou dojde. A po narození a kojení syna k tomu konečně nastal důvod. V mé ženskosti něco chybělo a já se necítila svá. Měla jsem o svém těle představy, které bez zákroku nešly naplnit.“ (350 ml, polyuretanový, operoval MUDr. Petros Christodoulou)

Pokles prsou po těhotenství

“Prsní žláza během období kojení roste a natahuje tím i kůži prsu. Následně po ukončení kojení se prsní žláza opět zmenší, ale kůže se nemusí vrátit do původního stavu. Dochází tak k relativnímu úbytku objemu a prso klesá. Prsa ale klesají jak s implantátem, tak i bez něj. Implantát, pokud je rozumné velikosti, tento proces neovlivní. Polyuretanový povrch bývá mojí volbou. Tělo se k těmto implantátům lépe přihojí, a ty pak drží svou polohu na hrudníku a nepůsobí svou váhou na dolní pól prsu, který se tím i méně natahuje,” dodává MUDr. Petros Christodoulou.

Zpevnění prsou po kojení

Jak je možné vyřešit pokles prsou po kojení? A stačí modelace, nebo je nutné volit větší implantát?

“Pokud se ženy po těhotenství vrací, tak to bývá právě kvůli modelaci. Větší implantát dávám, ale spíše větší objem chtějí klientky, které ještě neměly děti.”

Vše o zvětšení prsou po těhotenství s MUDr. Petrosem Christodoulou. (zdroj: Medicom Clinic Praha)

Změna tvaru prsního dvorce a bradavky po kojení

Občas se stává, že se kojením změní tvar prsního dvorce a bradavky. I s tímto mohou pomoci právě plastičtí chirurgové.

“Tvar dvorců lze upravit kdykoliv. Většinou zůstává, ale v případě že se v průběhu kojení/těhotenství prso nadměrně zvětší, může se opět zvětšit i již chirurgicky zmenšený dvorec. Není však žádný problém zákrok opakovat, nejde o technicky složitou záležitost a provádí se v lokální anestezii. Co se tyče bradavky, redukce velikosti bradavky je možná, ale tam může dojít k poranění části mlékovodů, proto je lepší velikost bradavky řešit až po dětech,” uzavírá MUDr. Christodoulou.