Pro akci Den pro Dekolt s implantáty Polytech jsme si vybrali nádherné prostory Vily Löw-Beer v Brně. Nejen, že jde o místo se zajímavou historií, ale díky své architektuře a atmosféře je ideálním místem pro setkávání a přednášky. A protože bude program akce nabitý, moc rádi bychom vám již nyní vilu představili. Na historii, zajímavosti a vše kolem tohoto zajímavého místa jsme se zeptali Mgr. Bc. Lenky Buchtové, která se ve vile stará o vztahy s veřejností.
Vila Löw-Beer patří mezi jedny z nejkrásnějších prostor v Brně. Můžete nám prozradit něco málo o její historii?
Reprezentativní rodinný dům ve vilové kolonii Černá Pole si nechal v letech 1903–1904 postavit továrník Moriz Fuhrmann podle návrhu vídeňského architekta Alexandra Neumanna. Po Fuhrmannově smrti vilu koupil Alfred Löw-Beer, významný židovský průmyslník a obchodník s textilem.
Löw-Beerovi dům obývali v letech 1913–1939, na konci dvacátých let 20. století Alfred věnoval část pozemku své dceři Gretě. Ta zde společně s manželem Fritzem Tugendhatem vybudovala svůj rodinný dům – dnes světoznámou Vilu Tugendhat. Po válce vila skoro 60 let sloužila jako středoškolský internát a nyní je jednou z poboček Muzea Brněnska.
Když se řekne vila Löw-Beer, jakých 5 vlastností se vám vybaví?
Secesní, elegantní, prvorepubliková, noblesní, oáza klidu.
Vybrali jsme si tyto prostory ke konání akce Den pro Dekolt proto, že máme pocit, že ženská krása a nádherná architektura patří k sobě. Jak se na to díváte vy? Nebo jde o první akci tohoto druhu?
Akce tohoto typu se u nás koná poprvé, ale v minulosti ve vile několikrát proběhl svatební veletrh, v zahradě i módní přehlídka. Zajímavým možnostem spolupráce jsme rozhodně otevřeni.
Lze si tyto prostory běžně pronajmout? A jaký typ akcí se do tak nádherné architektury hodí?
Ano, prostory vily si lze pronajmout – pro pořádání kulturních událostí (koncerty, divadelní představení, besedy,…) i různých firemních akcí (recepce, konference apod.) a také pro svatební obřady. Pro ty je vila Löw-Beer a její romantická zahrada jako stvořená.
Je možné si vilu prohlédnout i jako „turista“?
Samozřejmě, vila dnes funguje především jako muzeum. V interiéru vily je nainstalovaná stálá expozice Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat. Představuje kapitoly z dějin architektury a životního stylu měšťanstva v Brně od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století. Vila je pro návštěvníky otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Od pátku do neděle navíc můžete absolvovat i komentovanou prohlídku technického zázemí. Seznámí vás se zachovalými prvky unikátního systému teplovzdušného vytápění a chlazení, jeho fungování názorně ukáže krátké video.
Konají se zde i nějaké kulturní či jiné akce pro veřejnost? Pozvěte nás, nalákejte na něco zajímavého…
Ve vile se koná řada zajímavých akcí po celý rok (program akcí), letošní největší novinkou bylo letní kino v zahradě. V nejbližší době proběhne 21. listopadu pokračování cyklu komorních koncertů předního českého kytaristy Vladislava Bláhy Komorní kytara ve vile.
Pořádáme také různé akce pro děti, letos jsme začali pravidelně každý měsíc připravovat programy pro rodiny s dětmi nazvané Vila dětem. Poslední srpnovou sobotu se tradičně připojujeme k celorepublikové akci Hradozámecká noc s nočními prohlídkami vily a bohatým programem v zahradě.
Více informací najdete na www.vilalowbeer.cz nebo na Facebooku.
Co vše ještě okolí vily návštěvníkům nabízí?
K příjemnému odpočinku je návštěvníkům k dispozici volně přístupná zahrada vily Löw-Beer s malým dětským hřištěm, galerií Celnice a kavárnou Café Löw-Beer. Zahradní domek opravdu v 18. století býval potravinovou celnicí, dnes si zde vychutnáte šálek dobré kávy a prohlédnete krátkodobé výstavy věnované historii, architektuře či památkové péči. Aktuálně zde do 26. ledna můžete vidět výstavu Fabriky a fabrikanti.
Jaká je dostupnost vily Löw-Beer (MHD, parkování, vlaky, atd.). Kudy k vám?
Vila Löw-Beer se nachází kousek od centra města, v sousedství největšího brněnského parku Lužánky.
Přijedete-li do Brna vlakem na Hlavní nádraží, můžete se odtud dále vydat tramvají č. 1 směr Řečkovice na zastávku Antonínská, poté cca 10 minut pěšky po ulici Lužánecká, na křižovatce s ulicí Drobného odbočit vlevo.
Z autobusového nádraží Zvonařka můžete využít autobus MHD č. 67 (ze zastávky na ulici Dornych) směr Jundrov na zastávku Schodová, poté asi minutu pěšky zpět po ulici Drobného.
Parkování u vily je často obtížné, jelikož ji obklopují bytové domy. Parkovat tak lze především v okolních ulicích (vpravo pod Drobného na nám. 28. října, tř. kpt. Jaroše, rovně po ulici Antona Slavíka na ulici Černopolní).
Děkujeme za rozhovor.