Toužíte po větším poprsí, ale rády byste zachovaly přirozený vzhled? Společně s MUDr. Lucií Vaněčkovou, plastickým chirurgem z kliniky Yes Visage, vysvětlíme, jaké prsní implantáty vybrat, jakou volit metodu uložení a povrch prsních implantátů, aby prsa byla větší a stále přirozená.
Je možné pomocí prsních implantátů docílit větších a zároveň přirozených prsou?
„Přirozený tvar prsou je trochu obšírnější pojem. Přirozený tvar prsu se s věkem mění. U mladé dívky je plný – až půlkulovitého tvaru. Připomíná spíše polovinu jablka, zatímco u zralé ženy má tvar hrušky,” vysvětluje MUDr. Vaněčková.
V dnešní době je již na trhu široký výběr tvarů a velikostí implantátů. A tím nemáme na mysli základní rozdělení na kulaté a anatomické či kapkovité.
„Pokud je přáním klientky mít i po zákroku přirozená prsa tak, aby nebylo patrné, že je po operačním zvětšení, je velmi důležitý správný výběr velikosti implantátu vzhledem k tvaru jejího poprsí. Velikost ale zdaleka neznamená jen objem implantátu ale hlavně jeho rozměry – velikost základny a profil – jak moc je implantát “vystouplý“,” vysvětluje lékařka a dodává:
„Současně i vhodně zvoleným umístěním implantátu vzhledem k fyziognomii klientky a jejím aktivitám se dá docílit velmi přirozeného pooperačního výsledku. Pokud není žena extrémně štíhlá, nejsme ale na cestě za přirozeným poprsím nuceni umísťovat implantát pouze pod sval. Existují speciální implantáty plněné gelem o dvou hustotách. Hustý gel je ve spodní části a řidší – méně kohezivní v horní části implantátu. Díky tomu nejsou ani při umístění pod žlázu jejich okraje hmatné. Zároveň umí prsa pěkně pozvednout.”
Je rozdíl mezi anatomickým a kapkovitým implantátem?
„Anatomický a kapkovitý tvar implantátu je velmi často jako pojem zaměňován i odborníky. Správně je anatomický implantát takový, který má základnu tvaru oválu a v dolním pólu má vyšší projekci než v horním. Kapkovitý tvar je takový, který má základnu tvaru kruhu. Díky kulaté základně vytváří velmi přirozený tvar prsu s pěkným plným dekoltem,” dodává MUDr. Vaněčková.
Může operatér docílit přirozených prsou i s kulatými implantáty?
„Přirozený a mladistvý tvar prsu je možné docílit i s kulatými implantáty. Zde je to ale výrazně těžší a ještě více záleží na zvolené velikosti a profilu. Velmi záleží na rozměru základny – baze implantátu a její výšce. Pro přirozený vzhled je taktéž vždy vhodnější umístit kulatý implantát pod prsní sval. Pokud kulatý implantát umístíme pouze pod žlázu, docílíme efektu velmi plného dekoltu, ale v některých případech můžou být patrné jeho okraje.”
Kdo je vhodnou kandidátkou na anatomický / kapkovitý implantát? Podle čeho vybíráte tvar implantátu?
„Primárně se snažím splnit přání klientky o jejích vysněných prsou. Proto je u mě důležitou součástí konzultace právě vyzvídání přání klientek. Tomu pak přizpůsobuji volbu tvaru, velikosti a umístění implantátu. Anatomický implantát je vhodný u všech primoaugmentací. U reaugmetnací – výměně implantátu nemusí být vždy úplně vhodný,” vysvětluje MUDr. Lucie Vaněčková z Yes Visage.
Vyřeší anatomický implantát nutnost modelace u povislých prsou?
„V některých případech menší povadlosti prsou (ptózy) je možné vhodně zvolenou velikostí anatomického implantátu s dalšími operačními technikami jako customized dual plane a vnitřní podprsenky se vyhnout nutnosti modelace prsou a dalších jizev.”
Je vždy nutná modelace, pokud se reoperuje z kulatého na anatomický implantát?
„Toto je velmi individuální a záleží na mnoha faktorech. Obecně u výměny implantátu je pravděpodobnost nutnosti modelace výrazně vyšší.”
U kapkovitých / anatomických implantátů bývá strach ze strany pacientek kvůli přetočení implantátu. Ovlivňuje toto riziko umístění implantátu?
„Určitě. Riziko rotace má několik faktorů – ze strany chirurga to je nadměrná preparace – velká kapsa pro implantát. Ze strany pacientky nedodržení pooperačního režimu a doporučení. Z tohoto důvodu jsou zakázané pohyby paží nad úroveň ramen a zvedání těžších břemen. Při umístění implantátu pod žlázu je při správné preparaci riziko rotace nižší, protože na něj nemá vliv tlak prsního svalu. A v neposlední řadě, pokud je implantát výrazně velký, a to znamená i těžký, je riziko rotace větší. U klientek, které si přejí větší zvětšení prsou je tedy dobré volit odlehčený implantát ze speciálního materiálu. Taktéž implantáty se speciálním polyuretanovým povrchem, který se více přichytí do vytvořené dutiny, snižují riziko rotace. Navíc jako jediné implantáty na trhu mají doživotní záruku na přetočení implantátů.”
Lze anatomické implantáty vložit přes prsní dvorce?
„Vkládání implantátů přes dvorec je možné při dobrém poměru velikosti dvorce a velikosti implantátu. Je možné takto vložit jak kulatý, anatomický i kapkovitý implantát. Přes dvorec je většinou nemožné vložit speciální odlehčený implantát nebo implantát s polyuretanovým povrchem, protože je není možné dostatečně zkomprimovat. I při vkládání z podprsní rýhy vyžaduje o něco větší přístup. Obecně se ale přístupová cesta kolem dvorce ukazuje jako rizikovější z důvodu vyššího rizika vzniku komplikací v budoucnu – kapsulárních kontraktur. Je to dáno nejspíše rizikem mikrokontamice sekretem z bradavek a to i přes to, že jsou při výkonu kryty speciální fólií,” dodává na závěr MUDr. Lucie Vaněčková z Yes Visage.