S MUDr. Ivanem Justanem Ph. D. o prsních implantátech Polytech a plastické chirurgii

MUDr. Ivan Justan Ph.D. přijal naše pozvání na akci Den pro Dekolt s implantáty Polytech a připravil si pro vás řadu zajímavých přednášek, které se týkají plastiky prsou. Zeptali jsme se ho na jeho zkušenosti s plastickou chirurgií a implantáty Polytech.

Plastická chirurgie snoubí medicínu a umění

Jak dlouho se věnujete plastické a estetické chirurgii?

Stát se plastickým chirurgem byl můj sen už od gymnázia. Předpokládal jsem, že plastická chirurgie v sobě snoubí medicínu a umění. To se mi i v praxi potvrdilo a už se mi to potvrzuje přes 15 let. Dostat se na Kliniku plastické chirurgie se mi povedlo hned po atestaci z chirurgie v roce 2003 a specializaci z plastické chirurgie jsem tak měl už v 31 letech, tedy v roce 2007. Byla to nejkratší možná doba, za kterou se můžete stát plastickým chirurgem.

Od té doby se estetické chirurgii věnuji naplno. Nejprve spíše jako amatér, protože bylo potřeba se hodně učit, a také hodně operovat. Velmi se mi líbí pravdivá věta, kterou jsem slyšel na světovém kongresu v Indii : „Nemáme komplikace, protože jsme zkušení. Jsme zkušení, protože jsme měli komplikace.“ Musím přiznat, že z dnešního pohledu nepokládám řadu mých estetických operací za dokonalé. Ale za těch 15 let intenzivního studia oboru plastické chirurgie se mi zdá, že komplikace jsem dokázal minimalizovat.

Je úžasné pozorovat, jak se v průběhu jednoho roku dokážete posunout v operační technice, pokud věnujete pozornost i malým detailům. Zároveň je třeba se neustále vzdělávat a mít pokoru k životu.

Kolik plastik prsou jste již odoperoval?

Nespočet. Opravdu nejsem schopen spočítat, kolik plastik prsů jsem provedl. Dnes 2 velké operace, při kterých jsem proměnil ženy v muže, zítra několik augmentaci prsů a včera jsem odooperoval 3 ženy na Masarykově onkologickém ústavu, kde jsem prsy rekonstruoval. V běžném týdnu provedu tedy cca 10 operací, ale je třeba počítat i s týdny, kdy neoperuji. Tak odhadem bych řekl, že za rok provedu 300 operací prsů.

Pokud by každá pacientka podstupovala operaci obou prsů, pak by to bylo cca 600 prsů za rok. Myslím si, že je pro čtenáře dobré si uvědomit, že když někdo tvrdí, že za rok provede tisíce plastických operací, pak to s velkou pravděpodobností značně přehání. Pokud to nebylo vyřezávání znamének.

Co vás na práci plastického chirurga nejvíce baví a naplňuje?

Moje motto zní: „Cílem umění je dělat člověka šťastným“. Věřím, že plastický chirurg má ve svých rukou mocné umění, jak udělat ženu šťastnou. Je to vlastně nevyčerpatelný zdroj štěstí pro mě, protože ženy nedokážou být trvale šťastné, a tak si rády ten pocit štěstí zopakují. A já miluji pohled na šťastnou ženu.

Konzultace před plastikou prsou: Důležité je souznění a porozumění

Co je pro vás v komunikaci s pacienty nejdůležitější?

Nejdůležitější je vzájemné porozumění a souznění. Je toho velmi těžké docílit, protože vztah lékaře s pacientkou je vlastně jen okamžik v celém procesu operace. Když bych měl ten vztah popsat jedním slovem, pak by to měl být vztah vyvážený.

Jsem nejšťastnější, když mi do ordinace vstoupí vyzrálá žena, která ví, co chce, která je jistá ve svém rozhodnutí a já můžu být jen jejím průvodcem na cestě ke splnění jejího snu.

Vyzrálou ženou nemyslím věk pacientky, ale její psychickou zralost. Naopak nejtěžší je konzultace s ženou, která chce všechny rozhodnutí nechat na mě. Když to budou moje rozhodnutí, jak pak může být taková žena šťastná. Proto si myslím, že nejdůležitější v komunikaci s klientkami je souznění dvou lidí, kteří „žijí“ společný sen.

Jak probíhá konzultace před augmentací či modelací

Každá klientka je jiná, nicméně v tom množství odoperovaných pacientek, co mám, si již najdete určité postupy při konzultaci, které se neustále opakují.

Jsem znám tím, že při konzultaci řeknu jen to, co je potřeba, jen to abych byl schopen maximálně pochopit přání klientky a zjistit její představu. Jak vtipně vystihla konzultaci jedna moje pacientka na netu: „…přišly jste si nechat udělat perfektní práci, dokonalé prsy a ne si pokecat“.

Chirurg si musí být jistý svou filozofií augmentace, protože pacientky jsou velmi senzitivní, jsou to ženy. Proto si myslím, že cesta k tomu nejideálnějšímu implantátu musí probíhat v hlavě klientky a já jsem jen jejím průvodcem, který díky zkušenosti tisíce operací je schopen pomoct si představit výsledek.

Pokud si vyberete tento implantát, bude to vypadat takto. Bude se vám to takto líbit? Pokud si vyberete takto velký implantát, bude problém s tímto přechodem na prsu. Bude vám to vadit? Pokud nedáme anatomický, budu muset posunout podprsní rýhu níž. Nevadí, že prsa budou níž? Možná je to cesta složitá, ale dokonale mi souzní s mou filozofií, že je nejdůležitější pro pacientku pochopit, proč jsme společně vybrali právě tento implantát a proč právě tento implantát je ten nejlepší.

Často pacientka až do konce konzultace např. neví, jak velký implantát si vybrala. Pacientky mají představu často vyčtenou z internetu nebo od své kamarádky, zbytečně by se pak držely „té“ velikosti, co „potřebují“, místo toho, co se jim na sobě líbí.

Jak byste seřadil tyto priority: bezpečnost pacienta, přání pacienta, váš názor?

Na prvním místě by měla být bezpečnost pacienta. To se ale netýká velikosti, značky nebo povrchu implantátu. Myslím tím operační bezpečnost pro pacientku. Je třeba si neustále připomínat, že klientka operaci podstupuje na vlastní přání. Není to tedy výkon, který musí proběhnout.

Stejně tak pro každou klientku platí, že si musí být vědoma všech možných rizik s výkonem spojených. Zvětšení prsů je vždy provedeno jako svobodné přání klientky a z mého pohledu nesmí být pacientka jakkoliv ohrožena. Míníte-li bezpečností právě volbu implantátu, pak to je úzce spojeno s přáním klientky. Dle jejího přání se na konci konzultace shodneme na tom nejlepším implantátu. Můj názor je poradní. Já jsem „jen“ poskytovatel “potěšení”.

Co vše říci pacientkám před zvětšení prsou

Vysvětlujete pacientkám i možná rizika?

Je to nutnost, bez které nelze konzultaci provést. Upřímně rozlišuji komplikace a komplikace. Jsou operační komplikace standardní, o kterých se dočtete v každém informačním letáku a většina klientek o nich ví, protože se o augmentaci zajímají už delší dobu. Přesto ty nejzásadnější dostanou od nás vypsány na konzultačním reportu.

A pak jsou komplikace, které se vlastně komplikacemi ani nedají nazvat, ale já je za komplikace považuji. Ač se vám to nezdá, neznáte svoje tělo dokonale. I přes desítky let žití ve svém těle, si často ani neuvědomujete, že např. úpon prsního svalu máte vlevo výš než vpravo, že bradavka vpravo je o 0,5 cm níž a hrudník je na levé straně více vyklenutý. Jsou to komplikace? Nejsou. Ale právě tyto drobnosti hrají neskutečnou úlohu ve výsledku operace. Každý si umí domyslet, že když vznikne infekce implantátu, že se implantát bude muset odstranit. Ale o mých „komplikacích“, jste vlastně až do konzultace nevěděly.

Stává se, že přijde pacientka, která plastiku prsou vůbec nepotřebuje? Jak se rozhodujete? Uděláte operaci, nebo se snažíte zákrok rozmluvit?

Má filozofie vztahu s klientkou jde možná ještě dál, než vaše otázka dovoluje. Dám vám příklad z praxe, který není až tak unikátní. Přišla za mnou klientka, že by ráda operaci prsů. K operaci byla indikována, jejím prsům by skutečně operace pomohla. Nicméně během rozhovoru s ní, jsem nabyl přesvědčení, že tu operaci vlastně nedělá ze své svobodné vůle. Její partnerský život se zdál být na nějakém rozcestí. Ona byla přesvědčena, že pokud si prsy nechá upravit, tak to partnerství utuží. Jemně jsme si o tom povídali a doporučil jsem jí, aby si to s partnerem nejprve vyříkali. Velmi mě potěšilo, když mi za týden volala, že jsem měl pravdu a že operaci podstoupit nechce. Bylo to nejlepší rozhodnutí, které mohla udělat.

Jak vybrat vhodný prsní implantát

Co je pro vás při výběru vhodného implantátu nejdůležitější?

Při výběru implantátu je pro mě nejdůležitější, že s tím implantátem umím pracovat a vím, co mi nabízí. Zároveň věřím jen firmám, co mají historii a pověst.

Jaké jsou výhody/ nevýhody implantátů Polytech?

Implantáty Polytech patří mezi implantáty, které používám rád. Výhod v porovnání s konkurencí mají několik. Ač to není můj oblíbený výkon, občas se objeví specifická klientka, která požaduje extrémní velikost nad 1000 ml. A tu Polytech nabízí. A naopak je možnost mít implantát i extrémně malý.

Další vychytávkou jsou anatomické implantáty o kulaté bázi. Ve své praxi jich používám málo, ale pro řadu pacientek jsou dobrou ekonomickou alternativou ke kulatým implantátům. A zlatým hřebem v nabídce výhod Polytechu jsou implantáty polyuretanové. Bez nich si svou praxi neumím představit.

Proč jsou pro vás favoritem právě implantáty s polyuretanový povrchem?

Nejvhodnější jsou právě pro onkologické pacientky, kde znovu vytváříme prs po jeho odstranění kvůli nádoru. U těchto pacientek se nejprve připraví prostor pomocí tzv. expandéru, což je takový nafukovací obal implantátu s chlopní, přes kterou napouštíme expander tekutinou. Jakmile je expander dostatečně nafouklý, vyměníme ho za trvalý implantát.

Tato výměna je vlastně obdobná, jako u pacientek při prosté výměně implantátů, ale takových prostých výměn implantátů dělám velmi málo. Představte si to tak, že po vyjmutí expander (nebo u prosté výměny implantátu), vám zůstane vytvořená jizevnatá kapsa, která má povrch podobný, jako např. sliznice ústní nebo nosní. Je obdobně kluzká, obdobně hladká. Když do takové kapsy vložíte klasický anatomický implantát s pouze texturovaným povrchem, pak vám hrozí velké riziko otočení tohoto implantátu. Pokud ale vložíte implantát s polyuretanovým povrchem (připomínající semiš), povrch se zakousne a neposune. To jiný povrch nesvede. Dříve jsem používal klasické implantáty, ale výsledky nebyly dobré. Máme to vyzkoušené na téměř 300 prsech a u polyuretanového implantátu se rotace nikdy nestala.

Když přijde pacientka a tvrdě si stojí za svým výběrem implantátů, protože ji například ovlivnil „nepřirozený“ marketing, vy přesto máte lepší zkušenosti s jinou značkou, dáte na přání pacientky, nebo se snažíte vysvětlit výhody vámi preferovaného implantátu?

Možná jsou plastičtí chirurgové, kteří pracují se všemi značkami implantátů a dokáží nabídnout klientce implantát od kterékoliv značky. Na naší klinice se k tomuto postupu nepřikláníme. Zdá se mi vhodnější používat implantáty, kterým věřím a které mi poskytují maximální spektrum možností. Polytech nabízí implantáty texturované, polyuretanové, ve velikostech, co jiní výrobci nenabízí. Z mého pohledu Polytech patří ke špičce v tomto oboru. Stejně tak ke špičce jistě patří i jiné značky. V rámci zpřístupnění operace i pacientkám, které si nemůžou dovolit „the top“ implantáty za top ceny, by měl být k dispozici i jiný výrobce, který nabízí implantát levněji, ale bez kompromisu kvality. A z těchto implantátů vybíráme ten nejvhodnější. Pokud bude chtít klientka implantát např. značky Motiva, nejsem schopný jí ho nabídnout.

Jak jsem psal výše, pokládám se za průvodce výběrem, ne dogmatickým určovatelem typu a velikosti implantátu. Konečná volba je vždy na klientce. Vždyť je to běžný proces, který každý z nás prožívá v běžném životě. Pokud se chcete jít najíst do restaurace, volíte takovou, na kterou se cítíte. Když vám tam nebude chutnat, příště jdete jinam. Když vám radí prodavač s nákupem žehličky, koupíte takovou, kterou pokládáte za tu nejlepší pro vás. A ta nutně nemusí být nejlepší žehličkou světa.